Kurs euro prognoza w Warszawie

Kursy walut
 
 
 
  • Waluta
    Zakup
    Sprzedaż

EUR/PLN to jedna z najpopularniejszych par wśród polskich i niektórych innych inwestorów detalicznych z Europy Wschodniej, w której walutą bazową jest euro, a walutą kwotowaną jest złoty. Na rynkach międzynarodowych kurs EUR/PLN nie ma większego znaczenia – para należy do tzw. grupy egzotycznej. Historyczne maksima zostały osiągnięte na początku 2009 roku w wyniku kryzysu finansowego, kiedy cena spadła gwałtownie do około 4,90 - od tego czasu inwestorzy nie widzieli tak wysokich kwotowań. Historycznie najniższe notowania notowano kilka miesięcy wcześniej - w kwietniu i maju 2008 EUR/PLN wyceniano nieco powyżej 3,20.

Euro jest uważane za bardzo ważną walutę na rynku światowym i znajduje się na liście walut rezerwowych. Euro jest uznaną główną walutą w 28 krajach. Pomimo znaczenia tej waluty, euro nie jest najstabilniejsze. Uważa się, że euro jest walutą o największej ilości gotówki na świecie. Ze względu na swoją płynność waluta ta jest głównym narzędziem dla traderów Forex. Na cenę waluty wpływa wiele czynników, w tym sytuacja polityczna w Unii Europejskiej i innych krajach posługujących się euro. Eksperci twierdzą, że kurs walutowy jest nieco przewartościowany w stosunku do jego realnej wartości. Jednak mimo przeszacowania, dziś kurs ma tendencję do spadków.

Kurs euro prognoza w Polsce

Przede wszystkim przedstawiciele Komisji Europejskiej nie składali oficjalnych oświadczeń dotyczących kursu złotego do euro w Polsce. Ale nietrudno zgadnąć, że chcą lepszej przyszłości dla euro. Mimo to ich prognozy okazały się obiektywne i pozytywne, nikt nie zakopuje polskiej gospodarki. Założono zatem, że w 2021 r. wzrost gospodarczy wyniesie co najmniej 4% PKB. Dzięki temu Polska zajmuje około siódme miejsce pod względem tempa wzrostu gospodarczego. W tym samym czasie państwo polskie zaczęło znacząco zwiększać swój eksport. Teraz wszystkie te wskaźniki nie mają tak silnego wpływu na kwestię waluty, ale z czasem na pewno dadzą się odczuć.

Wcześniej przedstawiciele polskich władz mówili, że ich gospodarka nie przetrwałaby bez ludzi, którzy przyjeżdżają do nich do pracy. Większość Polaków wyjechała za granicę, bo w tym czasie kurs złotego do euro był znacznie wyższy. Teraz sytuacja znacznie się zmieniła. Teraz chcą tu zostać nie tylko goście, ale i sami Polacy. Z biegiem czasu będzie to również miało wpływ i zwiększy wartość polskiego złotego.

Polski złoty jest oficjalną walutą Rzeczypospolitej Polskiej. W porównaniu z innymi walutami europejskimi, z wyłączeniem euro, złoty uważany jest za dość stabilny. Waluta ta ma długą historię, ale oficjalnie weszła do obiegu w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Od tego czasu złoty nie miał większych spadków i okazał się dość stabilną walutą. Do tej pory, według niektórych doniesień, pojawiło się stwierdzenie, że Polska planuje wprowadzić euro do obiegu i uczynić z niego główną walutę, podobnie jak w większości krajów UE. Fakt ten może negatywnie wpłynąć na kurs złotego, co odpowiednio zwiększy wartość euro. W dawnych czasach było sporo zamieszania ze złotym. W ramach Imperium Rosyjskiego w Polsce rubel był walutą, która zmieniła nazwę. Później były znaczki i wreszcie mamy złotówkę. Ostatnio pojawił się nominał 500 zł, w tym czasie kurs nieznacznie wzrósł.

Kurs euro prognozy

Para walutowa EUR/PLN jest egzotyczna, a jej zachowanie na rynku jest trudne do przewidzenia. Takie pary nie są zbyt popularne wśród traderów, ale wśród mieszkańców Polski i Europy Wschodniej ta para walutowa jest dość popularna. Zdaniem ekspertów, teraz lepiej kupować walutę, licząc na jej długoterminową perspektywę, ponieważ spodziewany jest wzrost. Jeśli potwierdzi się informacja o przejściu obywateli Polski do euro, to wartość euro znacząco spadnie. Jest to jednak mało prawdopodobne w najbliższej przyszłości, dlatego zalecamy zapoznanie się z wiadomościami analitycznymi. W rzeczywistości egzotyczne pary walutowe mogą być całkiem opłacalne. Zawsze możesz spróbować handlować nimi na koncie demo.

Pozytywne perspektywy dla kursów walut

Mimo wszelkich działań władz państwo polskie kontynuuje swój rozwój. To naprawdę można nazwać sukcesem. Po prostu trudno powiedzieć, jak długo gospodarka będzie się umacniać, a złoty będzie rósł. Nie należy zapominać, że Polacy mają pewne konflikty z Komisją Europejską, spowodowane ograniczeniem wolności demokratycznych. Dzięki temu na kraj można bezpiecznie nałożyć sankcje. To oczywiście będzie miało natychmiastowy skutek. Jest to jednak tylko jedno z nielicznych zagrożeń i jeden z najbardziej nieprawdopodobnych scenariuszy.

W rzeczywistości Polska nadal się rozwija. Przyjeżdżają tu inwestorzy zagraniczni, stale otwierają się oddziały światowych firm. Jeśli chodzi o turystów i przyjezdnych, ich zainteresowanie tym stanem rośnie. A sami Polacy rzadziej wyjeżdżają za granicę. Jednak nadal problemem jest emigracja obywateli polskich.

Kurs wymiany euro do złotego, a także wiele innych przydatnych informacji, możesz dowiedzieć się bardziej szczegółowo czytając naszą stronę internetową.